
Последњи енергетски колапс у Европи показао је нужност великих складишта који треба да подрже растуће количине електричне енергије из обновљивих извора. У том смислу, две пумпне електране РХЕ „Бистрица” и „Ђердап 3”, створиле би услове да се не само Србија, већ и регион осећају енергетски сигурније, поручио је данас Душан Живковић, генерални директор „Електропривреде Србије” на Београдском енергетском форуму.
- Прошлогодишњи блекаут и недавни колапс у делу Европе, додатно су као кључну тему наметнули тему енергетске безбедности и суверености. То је још једна потврда опредељења „Електропривреде Србије” да иде путем енергетске транзиције и зацртаних циљева, али на начин да ниједног тренутка не доведе у питање енергетску сигурност и снабдевање грађана и привреде - нагласио је Живковић.
Он је на панелу „Стратегије декарбонизације електроенергетског сектора у Југоисточној Европи 2040/2050”, подсетио да ЕПС осим пројекта великог солара од 1ГW, развија и ОИЕ пројекте мање снаге на постојећим термоелектранама и истрошеним рударским коповима.
- Да бисмо заменили око 4.000 МW из угља на одржив начин неопходно је осим складишта и балансирање нових варијабилних зелених извора. Због развоја пројекта РХЕ „Бистрица”, која ће значајном снагом и капацитетом, и две акумулације моћи да обезбеди недељно балансирање, ЕПС може да настави да подржава приватне инвеститоре у ОИЕ, кроз уговоре о откупу и балансирању електричне енергије - изјавио је он.
На питање да ли би за Србију нуклеарна енергија била решење за базну енергију у будућности, Живковић је подсетио да је Законом о енергетици укинут мораторијум и да је у току израда студије о коришћењу нуклеарне енергије.
- Земље које имају нуклеарне електране остварују висок ниво енергетске сигурности и имају квалитетан енергетски микс који омогућава привреди да буде конкурентна, што је изузетно важно - навео је Живковић.