
Да би одговориле на растуће потребе за енергијом и циљеве декарбонизације, уз императив очувања енергетске сигурности, државне електропривреде морају да диверсификују енергетске изворе, али и изворе финансирања. Свака држава од енергетских компанија очекује обезбеђење енергетске сигурности, таква је ситуација и у нашем региону. У светлу очекивања да електропривреде буду гарант енергетске стабилности, морамо сагледати улогу државних енергетских компанија, као и улогу приватног капитала, на начин да ниједног тренутка не буде угрожена енергетска сигурност и енергетски суверенитет сваке државе - рекао је Душан Живковић, генерални директор „Електропривреде Србије“, на Јахорина eкономском форуму.
- „Електропривреда Србије“ је препознала све те процесе и диверсификацију види кроз наставак развоја хидро капацитета и нове ОИЕ пројекте. Обезбеђујемо ревитализацију 80 одсто хидроелектрана, модернизацијама термоелектрана очуваћемо кључне термо капацитете, уз померање фокуса ка обновљивим изворима са малим соларним електранама, ветроелектранама, са великим пројектом соларних електрана од 1.000 МW. Наш стратешки пројекат је реверзибилна ХЕ „Бистрица“ коју развијамо са страним партнерима – рекао је Живковић.
Први човек ЕПС је указао на то да је осим диверсификације енергетских извора потребно диверсификовати и изворе финансирања.
- На тај начин ЕПС обезбеђује енергетску сигурност и стабилно снабдевање наших потрошача и као највећа компанија у региону можемо да будемо у ситуацији помогнемо другима ако је то потребно. Осим тога, са партнерима из региона попут Електропривреде Републике Српске развијамо пројекат ХЕ на Горњој Дрини, а постоје потенцијали да са другима учествујемо у изградњи ветропаркова, соларних електрана. То је начин да се позиционирамо као компанија која овај део региона жели да води напред, да наметне нове начине размишљања и нове моделе функционисања. ЕПС је компанија која има капацитет да води регион у време енергетске транзиције – закључио је Живковић.