

Један од носилаца енергетског и привредног развоја је „Електропривреда Србије“ и свесни смо обавеза и континуирано радимо на обезбеђењу енергетске стабилности и на пројектима обновљивих извора, могућностима диверзификације извора, енергетској ефикасности. Много посла нас чека у годинама пред нама, а један од првих циљева које треба да достигнемо је да 45 одсто производње до 2030. године буде из ОИЕ. Темељ за испуњење тог циља су инвестициони пројекти на којима активно радимо – рекао је Радован Станић, помоћник генералног директора за оперативне послове ЕПС АД, на конференцији „Снага промене: Енергетска транзиција за конкурентну Србију“.
Он је истакао да је крајем прошле године ЕПС пустио у рад блок Б3 у Костолцу снаге 350 мегавата и да је ЕПС све више усмерен ка ОИЕ, као и да ће у овој години на мрежи бити нових 76 МW зелене енергије из соларне електране „Петка“ и ветропарка „Костолац“. Станић је нагласио да је ЕПС пре више од годину дана завршио постројење за одсумпоравање у ТЕНТ А, а у овој години биће изграђено исто такво и у ТЕНТ Б. Стратешки пројекат ЕПС је реверзибилна хидроелектрана „Бистрица“, снаге 650 МW, која ће бити главни фактор сигурности и складиште енергије које ће доприносити сигурности система, а развија се и пројекат 1 GW солара, што ће утицати на мање оптерећење таксама у будућности.
- ЕПС се и организационо и пословно мења свакодневно, иако многима то изгледа споро, али све у енергетици је на дуге стазе. Нема лаких трка, све су тешки маратони, али резултат треба да буде успех, профитабилност и добро организован ЕПС – рекао је Станић.
Александар Латиновић, шеф службе за системске услуге у ЕПС, на панелу о регионалној сарадњи и диверзификацији извора, указао је на то да се таква сарадња електропривреда подразумева посебно у случају ЕПС који управља најфлексибилнијим портфолијом.
- ЕПС гледа позитивно на спајање тржишта у региону, али ако ми не учествујемо, то тржиште нема толики значај због наше величине – рекао је Латиновић.
Област водоника је нови правац у којем треба гледати, а како је објаснио Латиновић то је млада технологија која може да се користи у енергетици.
- Радимо анализу исплативости водоника у ЕПС, и то не само као замене за мазут већ и као енергента који бисмо могли да производимо у нашим електранама. Енергетска независност за нас нема цену – рекао је Латиновић.