Cilj i smanjenje emisije i prodaja nusproizvoda

5.12.2023.
Otpad iz termoelektrana EPS kao baza cirkularne zelene ekonomije

Pepeo koji nastaje kao nusproizvod u proizvodnji električne energije u termoelektranama EPS ima veliku upotrebnu vrednost. Zbog svoje interakcije sa cementom, kao vezivni materijal povećava kvalitet betona i omogućava ostvarivanje značajnih ušteda, rekla je Milena Đakonović, direktor Sektora za energetsku efikasnost u EPS na Međunarodnoj konferenciji „Pepeo, šljaka, gips – sirovine za cirkularnu zelenu ekonomiju“ koju je organizovao portal „Energija Balkana“.
- Kako bi olakšao korišćenje pepela, EPS je uveo malovodni, odnosno ugušćeni sistem sakupljanja, transporta i odlaganja pepela i šljake u TE „Kostolac“ A i B, „Nikola Tesla B“ i „Kolubara“ A5 a projekat je započet i u TENT A. Izgradili smo silose i u Kostolcu je izgrađeno i pristanište na kome je moguće preuzimanje pepela – rekla je Đakonović.  
Prvi visokoefikasan sistem odsumporavanja vlažnim postupkom na bazi krečnjaka izgrađen je u TE „Kostolac B”, podsetio je Željko Ilić, direktor za proizvodnju energije u „TE-KO Kostolac”.
- Postrojenje je pušteno u rad 2020. godine. Omogućava smanjenje emisije sumpornih oksida gotovo 20 puta i smanjenje emisija praškastih materija pet puta. Gips koji nastaje kao nusproizvod radom ODG postrojenja upisan je u Registar nusproizvoda i u Evropski registar hemikalija (REACH), što omogućava prodaju gipsa zainteresovanim kupcima – rekao je Ilić. Do kraja oktobra 2023. godine proizvedeno je ukupno 117.000 tona gipsa.
Dejan Popović, predsednik Saveta Agencije za energetiku Srbije očekuje da će proizvodnja gipsa u EPS biti oko 400 hiljada tona kada u proizvodnju uđe blok B3 termoelektrane „Kostolac“ i u rad bude pušteno postrojenje za odsumporavanje na TENT A3-A6.

Врх