Dekarbonizacija uz energetsku sigurnost

14.5.2025.
Dušan Živković, generalni direktor EPS na Beogradskom energetskom forumu



Poslednji energetski kolaps u Evropi pokazao je nužnost velikih skladišta koji treba da podrže rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora. U tom smislu, dve pumpne elektrane RHE „Bistrica” i „Đerdap 3”, stvorile bi uslove da se ne samo Srbija, već i region osećaju energetski sigurnije, poručio je danas Dušan Živković, generalni direktor „Elektroprivrede Srbije” na Beogradskom energetskom forumu.

 - Prošlogodišnji blekaut i nedavni kolaps u delu Evrope, dodatno su kao ključnu temu nametnuli temu energetske bezbednosti i suverenosti. To je još jedna potvrda opredeljenja „Elektroprivrede Srbije” da ide putem energetske tranzicije i zacrtanih ciljeva, ali na način da nijednog trenutka ne dovede u pitanje energetsku sigurnost i snabdevanje građana i privrede - naglasio je Živković.

On je na panelu „Strategije dekarbonizacije elektroenergetskog sektora u Jugoistočnoj Evropi 2040/2050”, podsetio da EPS osim projekta velikog solara od 1GW, razvija i OIE projekte manje snage na postojećim termoelektranama i istrošenim rudarskim kopovima.

 - Da bismo zamenili oko 4.000 MW iz uglja na održiv način neophodno je osim skladišta i balansiranje novih varijabilnih zelenih izvora. Zbog razvoja projekta RHE „Bistrica”, koja će značajnom snagom i kapacitetom, i dve akumulacije moći da obezbedi nedeljno balansiranje, EPS može da nastavi da podržava privatne investitore u OIE, kroz ugovore o otkupu i balansiranju električne energije - izjavio je on.

Na pitanje da li bi za Srbiju nuklearna energija bila rešenje za baznu energiju u budućnosti, Živković je podsetio da je Zakonom o energetici ukinut moratorijum i da je u toku izrada studije o korišćenju nuklearne energije. 

- Zemlje koje imaju nuklearne elektrane ostvaruju visok nivo energetske sigurnosti i imaju kvalitetan energetski miks koji omogućava privredi da bude konkurentna, što je izuzetno važno - naveo je Živković.

Vrh