Prvi sunčevi megavati iz Kostolca

14.7.2025.
Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, pustila u probni rad SE „Petka“

​​​

Solarna elektrana „Petka“, snage 10 megavata, od danas je u probnom radu i to je još jedan važan pionirski zaokret u našoj energetici. Na mestu starog rudarskog odlagališta sada proizvodimo čistu, zelenu energiju, što je prekretnica i početak energetske tranzicije „Elektroprivrede Srbije“ i primer kako staru energiju možemo iskoristiti za novu – rekla je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, na svečanom puštanju u probni rad prve solarne elektrane u Kostolcu.

Ona je istakla da nema velikih i malih projekata, jer je za energetsku sigurnost Srbije svaki megavat važan i znači veću sigurnost.

- U rudarskom kraju danas se, osim solarne elektrane „Petka“, uzdižu i vetrogeneratori prvog EPS-ovog vetroparka. I oni su izgrađeni uglavnom na rekultivisanim odlagalištima jalovine. U avgustu očekujemo priključenje na mrežu i fazu testiranja kada će se zavrteti elise. Time ćemo ovde u Kostolcu ojačati naš elektroenergetski sistem za 76 megavata zelene energije – rekla je Đedović Handanović.

Ona je podsetila da je strateški cilj Vlade Republike Srbije definisan Strategijom razvoja energetike da do 2030. godine udeo obnovljivih izvora energije dostigne 45 odsto.

- Moramo još mnogo toga da uradimo i uložimo maksimalne napore jer su pred nama strateški projekti koji će u značajnoj meri promeniti elektroenergetski krvotok Srbije. To su pre svega izgradnja reverzibilne hidroelektrane „Bistrica“ i projekat solarnih elektrana snage 1 GW sa baterijskim skladištima. Neophodne investicije u energetiku u narednih 10 godina procenjene su na oko 14 milijardi evra. Dakle, moramo da nadoknadimo sva kašnjenja i budemo na visini zadatka kako bi budućim generacijama obezbedili energetski mir – zaključila je Đedović Handanović.

- Naša prva solarka ovde u „Kostolcu“ ima snagu 10 megavata, a uz vetropark koji će u narednom periodu biti na mreži i 350 megavata bloka B3 od kraja prošle godine, ovaj kraj energetski je jači za čak 426 megavata. To je značajno veća snaga i daje nam posebnu sigurnost naročito u vreme globalnih kriza kojih smo svedoci u poslednje vreme – rekao je Dušan Živković, generalni direktor EPS.

On je ukazao da je svaki novi megavat važan za EPS i elektroenergetski sistem, posebno u tropskim danima kada je potražnja za električnom energijom sve veća.

- Time jačamo ne samo naš zeleni portfolio, već i pouzdanost celokupne energetike, a građani i privreda imaju, kao i do sada, sigurno snabdevanje. Projekti poput ovog su konkretni koraci ka dekarbonizaciji i održivom energetskom razvoju, što su i naši ciljevi za naredne decenije. Nastavićemo sa sličnim projektima i ovde u Kostolcu, ali i na mestima odlagališta i deponija u drugim delovima EPS – rekao je Živković.

Aleksandar Latinović, šef za sistemske usluge u EPS i jedan od vođa projekta SE „Petka“, istakao je da je tokom izgradnje stečeno dragoceno iskustvo, da je bilo mnogo izazova koji su doneli i neka nova rešenja i znanja, te da je „Petka“ samo početak i podstrek za izgradnju novih kapaciteta.

Vrh