

Jedan od nosilaca energetskog i privrednog razvoja je „Elektroprivreda Srbije“ i svesni smo obaveza i kontinuirano radimo na obezbeđenju energetske stabilnosti i na projektima obnovljivih izvora, mogućnostima diverzifikacije izvora, energetskoj efikasnosti. Mnogo posla nas čeka u godinama pred nama, a jedan od prvih ciljeva koje treba da dostignemo je da 45 odsto proizvodnje do 2030. godine bude iz OIE. Temelj za ispunjenje tog cilja su investicioni projekti na kojima aktivno radimo – rekao je Radovan Stanić, pomoćnik generalnog direktora za operativne poslove EPS AD, na konferenciji „Snaga promene: Energetska tranzicija za konkurentnu Srbiju“.
On je istakao da je krajem prošle godine EPS pustio u rad blok B3 u Kostolcu snage 350 megavata i da je EPS sve više usmeren ka OIE, kao i da će u ovoj godini na mreži biti novih 76 MW zelene energije iz solarne elektrane „Petka“ i vetroparka „Kostolac“. Stanić je naglasio da je EPS pre više od godinu dana završio postrojenje za odsumporavanje u TENT A, a u ovoj godini biće izgrađeno isto takvo i u TENT B. Strateški projekat EPS je reverzibilna hidroelektrana „Bistrica“, snage 650 MW, koja će biti glavni faktor sigurnosti i skladište energije koje će doprinositi sigurnosti sistema, a razvija se i projekat 1 GW solara, što će uticati na manje opterećenje taksama u budućnosti.
- EPS se i organizaciono i poslovno menja svakodnevno, iako mnogima to izgleda sporo, ali sve u energetici je na duge staze. Nema lakih trka, sve su teški maratoni, ali rezultat treba da bude uspeh, profitabilnost i dobro organizovan EPS – rekao je Stanić.
Aleksandar Latinović, šef službe za sistemske usluge u EPS, na panelu o regionalnoj saradnji i diverzifikaciji izvora, ukazao je na to da se takva saradnja elektroprivreda podrazumeva posebno u slučaju EPS koji upravlja najfleksibilnijim portfolijom.
- EPS gleda pozitivno na spajanje tržišta u regionu, ali ako mi ne učestvujemo, to tržište nema toliki značaj zbog naše veličine – rekao je Latinović.
Oblast vodonika je novi pravac u kojem treba gledati, a kako je objasnio Latinović to je mlada tehnologija koja može da se koristi u energetici.
- Radimo analizu isplativosti vodonika u EPS, i to ne samo kao zamene za mazut već i kao energenta koji bismo mogli da proizvodimo u našim elektranama. Energetska nezavisnost za nas nema cenu – rekao je Latinović.