Чување хране у фрижидеру
- Фрижидер најефикасније ради ако је температура подешена између три и пет степени Целзијусових.
- Не држите врата од фрижидера дуго отворена и не стављајте топле посуде у фрижидер.
- Покривајте посуде са храном, јер тако се смањује количина влаге која се ствара на унутрашњим зидовима фрижидера. Ако има влаге, смањује се ефикасност фрижидера.
- Обришите водене капи са флаша и посуда пре него што их ставите у фрижидер.
- Не постављајте фрижидер или замрзивач поред пећи, радијатора, шпорета и других извора топлоте, јер фрижидеру ће онда требати много више времена да постигне радну температуру.
- Проверавајте да ли врата фрижидера добро дихтују.
- Редовно уклањајте наслаге леда, јер тако штедите енергију и продужавате век трајања уређаја.
Осветљење
- Гасите светло за собом ако у просторији нема никога.
- Сијалице појединачно нису велики потрошачи, али уколико упалите све сијалице у исто време - онда троше много електричне енергије.
- Иако су скупље, користите штедљиве сијалице, јер трају дуже и штеде електричну енергију. Оне троше 75% мање електричне енергије од обичних сијалица исте светлосне јачине. Штедљива сијалица снаге 25 W (вати) даје исту светлост као класична сијалица снаге 100 W. Квалитетне штедљиве сијалице раде од 5.000 до 15.000 сати
- Квалитетнија и ефикаснија расвета постиже се постављањем већег броја мањих извора светлости у просторији.
- Код класичне сијалице, животни век знатно овиси о температури којој је изложена и треба водити рачуна приликом бирања расветних уређаја, јер јако затворена расветна тела често немају добро одвођење топлоте.
Прање веша у веш машини
Када купујете веш машину предност треба да имају оне са економичним програмом прања, а треба обратити пажњу да ни брзина центрифуге не сме бити мања од 500 обртаја у минути.
- Веш машину увек пуните до дозвољене количине одеће и у складу са препорукама произвођача.
- Користите средства за прање ефикасна и на нижим температурама.
- Редовно чистите филтер веш машине.
Хлађење просторија
Клима уређај
- Није потребно просторије расхлађивати на температуру мању од 21 степена Целзијуса. Осим што није добро за ваше здравље, ствара и непотребне трошкове.
- Разлика између спољне и температуре просторије у којој боравите не би требало да буде више од пет до 10 степени Целзијусових.
- Инсталирајте клима уређај ван директног домета сунчеве светлости.
- Редовно одржавајте филтере за прочишћавање и спољну јединицу уређаја за хлађење.
- Смањите потребну количину енергије за хлађење добром изолацијом зидова и прозора.
ЕНЕРГЕТСКИ РАЗРЕДИ И ПОТРОШЊА ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ
Ако купујете нове уређаје и бирате оне са ознаком „енергетске звездице” - ENERGY STAR то је паметан избор, јер су такви уређаји у групи са најмањом потрошњом електричне енергије.
У продавницама техничке робе скоро сви кућни апарати и електрични уређаји имају налепнице са ознакама енергетског разреда и просечну потрошњу електричне енергије при коришћењу тих уређаја. Скала енергетских разреда исказана је словима: „А“ – „Б“ – „Ц“ – „Д“ – „Е“ – „Ф“ – „Г“…
Енергетски најефикаснији апарати и уређаји, са најмањом просечном потрошњом електричне енергије су уређаји и апарати са ознакама: „ААА“, „АА“, „А“ и „Б“. Када купујемо апарате као што су телевизор или монитор, важно је да обратимо пажњу на потрошњу у режиму “спреман за рад” (“Stand by”) . Нови апарати имају видљиво означену потрошњу.